آسیب‌ها و الگوهای مطلوب خانواده / دکتر شکوه نوابی‌نژاد

چکیده:

اصل دهم قانون اساسی ج.ا.ایران از آنجا که خانواده واحد بنیادی جامعه اسلامی است.همه قوانین و مقرارت و برنامه­ریزی­های مربوط باید در جهت آسان کردن تشکیل خانواده،پاسداری از قداست آن و استواری روابط خانوادگی بر پایه حقوق و اخلاق اسلامی باشد.

خانواده به لحاظ قدرت نخستین و از نظر گستردگی جهان‌شمول‌ترین سازمان یا نهاد اجتماعی در جامعه است. خانواده سنگ‌بنای همه جوامع بزرگ انسانی است و در استحکام روابط اجتماعی و رشد و تعالیم فرد فرد اعضای جامعه نقش بنیادین دارد. در خانواده به‌عنوان نخستین ساختار جامعه روابط رسمی و قانونی زن و مرد به شکل مشروع و مقبول و نیز بر پایه و اساس تعلیم و تربیت و بهداشت روان فرزندان و انتقال ارزش‌های ارزشهای فرهنگی بنیان نهاده شده است.

خانواده در طول چرخه زندگی به‌دلیل عملکرد گسترده و عین حال پیچیده اقتصادی، فیزیکی، اجتماعی و عاطفی دستخوش تغییر و تحول بسیار گردیده است. از جمله این تغییرات در ساختار خانواده امروز عبارتند از تغییر در سلسله مراتب قدرت، ازدواج‌‌های میان‌فرهنگی، گسل بین نسل‌ها، بالا رفتن سن ازدواج، رواج روابط دختر و پسر پیش از ازدواج، تمایل به مجرد زیستی، افزایش آمار طلاق، اشتغال زنان و در نتیجه تغییر نقش آنان در زندگی خانوادگی، تماس‌های کمتر والدین و فرزندان، وجود رقبای اثرگذار و قوی برای خانواده (رسانه‌های ماهواره‌ای و …) قوانینی که پاسخگوی نیازهای خانواده نمی‌باشند و از همه مهم‌تر کم‌رنگ شدن ارزشهای دینی و اخلاقی و معنوی در بسیاری از خانواده‌ها. بدیهی است بحران‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و روانی در جهان معاصر به تدریج باعث تضعیف و تزلزل خانواده‌ها شده است و در نتیجه خانواده‌ها را در معرض انواع آسیب‌های روانی، اجتماعی و اخلاقی قرار داده است.

در این مقاله تلاش شده است تا براساس یافته‌های پژوهشی و نیز تجارب مشاوره‌ای و بالینی چهار دهه نویسنده، وضعیت خانواده‌های ایرانی و آسیب‌هایی که خانواده‌ها در معرض آن هستند مورد بررسی قرار گیرد افزون بر آن  عوامل مهم و تأثیرگذار در حفظ کیان خانواده و استحکام روابط زناشویی بر اساس آموزه های دینی  جهت ارائه  الگوی ایرانی اسلامی خانواده بعنوان یکی از زیر نقشهای الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مورد تحلیل قرار ­گیرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*