موسسه تحقیقات توسعه تایلند (TDRI)

(Thailand Development Research Institute )TDRI موسسه تحقیقات توسعه تایلند (TDRI) در سال ۱۹۸۴ میلادی تأسیس شد. برای انجام تحقیقات سیاست و انتشار نتایج به بخش‌های دولتی و خصوصی. موسسه تحقیقات توسعه تایلند، اولین موسسه تحقیقات سیاست تایلند است. تصور شده بود ایجاد و ثبت‌نام به عنوان یک موسسه غیرانتفاعی، بنیاد غیردولتی است و به این ترتیب توسط تایلندی دولت سلطنتی ... ادامه مطلب »

تبیین مبانی فکری سیاست‌گذاری کارآفرینی

دکتر هادی ثنائی‌پور در حال حاضر سیاست‌گذاری کارآفرینی به عنوان حوزه‌های در حال ظهور از جریان سیاست‌گذاری اقتصادی است که به خوبی توسعه نیافته است. کارآفرینی از موضوعات کلیدی می‌باشد که در حوزه سیاست‌گذاری در دهه‌های اخیر به آن توجه نشده است. سیاست‌گذاری کارآفرینی نیز موضوع جدیدی است که سابقه محدودی در پژوهش و اجرا دارد اما با توجه به ... ادامه مطلب »

گردشگری در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

کتاب گردشگری در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نوشته دکتر حمید ضرغام بروجنی و مریم صداقت بوده که در سال ۱۳۹۷، ۳۸۴ صفحه، انتشارات مهکامه، آن را چاپ کرده که در زیر خلاصه‌ای از آن آورده شده است: مطرح کردن توسعه گردشگری در قالب الگوهایی نظیر الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت، می‌تواند یکی از راهکارهای تحقق توسعه همه جانبه گردشگری باشد و ... ادامه مطلب »

جایگاه برنامه‌ریزی در پیشرفت اجتماعی ایران

دکتر شهلا کاظمی‌پور مطالعه و ارزیابی ادبیات توسعه و توسعه اجتماعی در این بررسی نشان می‌دهد که برای دستیابی به توسعه اجتماعی می‌بایست سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی داشته باشیم. چنانکه کولگارنی، اشاره می‌کند: توسعه اجتماعی نتیجه مداخله آگاهانه و تعمدی و با استفاده از ابزارهای سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی به‌ منظور به وجود آوردن تغییرات غیر تصادفی به سمت اهداف مطلوب است. ... ادامه مطلب »

معیارهای سیاست‌گذاری اقتصادی: از اقتصاد متعارف تا اقتصاد اسلامی

دکتر عبدالمحمد کاشیان عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان معیارهای بهینه پارتویی و هزینه فایده از مهم‌ترین معیارهایی هستند که در جریان رایج اقتصاد مورد استفاده قرار می‌گیرند. درباره رویکرد بهینه پارتویی دیدیم که انتقادات بسیار زیادی را در خود جای می‌دهد. محدودیت در ارائه راهکار، مبتنی بودن صرف بر رفاه، خلاصه کردن رفاه در ترجیحات و مبتنی بودن آن بر ... ادامه مطلب »

حقوق همبستگی و الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی

دکتر مجاهد امیری، دکتر لیلا رئیسی، روح‌الامین امیری در سال‌های اخیر در پرتو واقعیت‌های جامعه ضرورت تأکید بر حقوق بشر نسل سوم بیشتر نمایان شده است. حق پیشرفت به عنوان یکی از موارد حقوق بشر نسل سوم که از آن به عنوان حقوق همبستگی نیز نام‌ برده می‌شود مورد توجه نظریه‌پردازان مختلف حقوق بشر قرار گرفته است. از طرفی اصل ... ادامه مطلب »

پیش‌درآمدی‌ بر‌ تغییرات‌ فضایی ‌در ‌ایران

این تک‌نگاشت نوشته دکتر طیبه محمودی محمدآبادی و دکتر محمدحسین رامشت بوده که در سال ۱۳۹۷ و ۷۹ صفحه توسط انتشارات مرکز الگو چاپ شده که در زیر خلاصه‌ای از آن آورده شده است: به طور کلی می‌توان اذعان داشت که از سال ۱۳۱۶ شمسی عملا برنامه‌های توسعه ایران، تدوین و کم و بیش اجرا شده و نظامی با ساختاری ... ادامه مطلب »