موسسه آفریقایی سیاست توسعه AFIDEP) African Institute for Development Policy)

این موسسه که اندیشکده‌ای منطقه‌ای، غیرانتفاعی است در سال ۲۰۰۹، برای کاهش شکاف بین تحقیقات، سیاست و عمل در حوزه‌های تغییر جمعیت، بهداشت عمومی و محیط‌زیست در آفریقا، تأسیس شد. هدف از اقدامات AFIDEP، کمک به توسعه اجتماعی و اقتصادی پایدار با توانمندسازی تدوین اقدامات برنامه‌ای و سیاسی است که توسط مستندات پژوهشی موثق در حوزه‌های مورد تمرکز اطلاع‌رسانی می‌شود.

سابقه مرکز

با وجود تلاش‌های مداوم برای بهبود استفاده از مستندات پژوهشی در تصمیم‌گیری آفریقا، یک چالش عمده وجود دارد. پژوهش‌های در دسترس، تا حد زیادی در نشریات مختلف علمی یکپارچه نبوده و به طور مناسب برای استفاده تصمیم‌گیرندگان دسته‌بندی نشده‌اند. به علاوه این شواهد، اغلب برنامه‌ها و سیاست‌های مورد نیاز تصمیم‌گیرندگان را به طور کامل برآورده نمی‌کند. استفاده از شواهد به ویژه در کاهش شکاف بین سیاست و اجرای آن ضعیف بوده و به صورت یکی از مهم‌ترین چالش‌های توسعه در آفریقا باقی مانده است. این امر تا حدی به دلیل وجود مستندات پژوهشی است که به اطلاع‌رسانی طراحی، محدود شده و اجرای مداخلات که بهترین قابلیت را برای بهبود زندگی دارد، محدود کرده است.

اهداف موسسه

برای کمک به مقابله با این چالش‌ها، AFIDEP سه هدف فراگیر دارد:

تفسیر مستندات پژوهشی

توانمندسازی استفاده از شواهد پژوهشی در تصمیم‌گیری

تقویت ظرفیت‌ها در تفسیر و استفاده از مستندات پژوهشی

از زمان آغاز به کار AFIDEP، این موسسه سهم قابل توجهی در ترجمه و توانمندسازی ادراک، مستندات پژوهشی در مراحل مختلف تصمیم‌گیری در حوزه‌های مورد تمرکز خود در سطوح ملی و منطقه‌ای در جنوب صحرای آفریقا دارد. طرح راهبردی موسسه AFIDEP از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ چارچوبی را برای هدایت موسسه بر اساس دستاوردهای گذشته و گسترش و تقویت دامنه برنامه‌های موسسه فراهم می‌کند. به طور خاص، موسسه دامنه موضوعی و جغرافیایی پژوهشی خود را توسعه خواهد داد؛ تلاش‌هایی که استفاده از پژوهش را فعال می‌کند و مستندات مرتبط با آن در تصمیم‌گیری در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی را افزایش می‌دهد؛ برنامه‌های نوآورانه‌ای که تقویت ظرفیت تصمیم‌گیرندگان و دانشمندان در ترجمه و استفاده از مستندات را قوت می‌بخشد آغاز خواهد کرد؛ همکاری‌های راهبردی با دولت‌ها و دیگر بازیگران کلیدی سیاسی را در کشورهای جنوب صحرای آفریقا تقویت می‌کند. برای دستیابی به این آرمان‌ها، موسسه نیز سامانه‌ها و فرآیندهای داخلی خود را تقویت می‌کند. موسسه AFIDEP مجموعه‌ای از کارمندان چند رشته‌ای است که متشکل از کارشناسان آموزش دیده در علوم مختلف اجتماعی، بهداشت عمومی، تجزیه و تحلیل سیاست و ارتباطات می‌باشد. این تیم در طول پنج سال آینده در راستای تغییر نیاز برنامه‌های موسسه گسترش خواهد یافت. هسته مرکزی کارمندان مؤسسه، توسط شبکه‌ای از همکاران که به اقدامات موسسه کمک می‌کنند و به دنبال تقویت اثر کار موسسه از طریق برنامه‌ها و ارتباطات هستند، تکمیل می‌شود. موسسه AFIDEP توسط یک هیئت مدیره متشکل از کارشناسان برجسته، که هدایت راهبردی و نظارت بر کارهای اجرای این سازمان را بر عهده دارند، اداره می‌شود.

افق

این موسسه موضوع مستندات پژوهشی در توسعه آفریقا را تهیه می‌کند.

مأموریت

توانمندسازی استفاده از مستندات پژوهشی در سیاست‌گذاری، در درجه اول در زمینه تغییر جمعیت، بهداشت عمومی و محیط‌زیست در آفریقا است.

مستندات شامل اصل، تفسیر و دسته‌بندی مجدد آنها برای ارائه به سیاست‌گذاران است. موسسه با این فرض کار می‌کند که سیاست‌گذاران باید دسترسی به مستندات قوی و قابل استفاده داشته باشند. این موسسه ظرفیت سیاست‌گذاران آفریقایی را برای ایفای نقش به عنوان تعیین کننده میزان نیاز به مستندات و کاربرد آنها را افزایش می‌دهد.

ارزشها

به عنوان یک نهاد، موسسه با مجموعه‌ای از ارزش‌های مهم هدایت می‌شود.

در این میان:

موسسه بر کار خود متمرکز، متعهد و جدی است.

رفتار افراد موسسه عادلانه و دوستانه بوده و از یکدیگر حمایت می‌کنند.

در ارتباط با محیطی که موسسه در آن کار می‌کند: موسسه مشتری محور و اثرگذار است؛ موسسه انتظار دارد که مشتریانش بیشتر شود.

انتظارات

موسسه قویاً به همکاری با دیگران در سطوح ملی، منطقه‌ای، و بین‌المللی و با طیف وسیعی از بازیگران در دولت، دانشگاه، سازمان‌های اجرایی و شرکای توسعه اعتقاد دارد تا بتواند تأثیرگذاری بیشتری داشته باشد.

موسسه AFIDEP به عنوان یک سازمان بین‌المللی غیردولتی، توسط انجمن سازمان‌های غیردولتی جمهوری کنیا و با دستور کار بر روی موضوعات سیاسی توسعه آفریقا ثبت شده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>