مؤلفه‌های ایرانی یک الگوی توسعه با رویکرد نهادگرایی جدید و با تأکید بر نقش حقوق مالکیت

این رساله دکتری نوشته فاطمه سرخه‌دهی به راهنمایی دکتر حسین راغفر بوده که در سال ۱۳۹۶، در دانشگاه الزهراء (س) و ۳۲۵ صفحه نگاشته شده که در زیر خلاصه‌ای از آن آورده شده است:   موفق نبودن توسعه در ایران دلایل متعددی داشته است که یکی از مهم‌ترین آنها ناامنی حقوق مالکیت است. امنیت حقوق مالکیت، اهمیت بسیاری در دستیابی ... ادامه مطلب »

کنسرسیوم آفریقایی تحقیقات اقتصادی (AERC) (کنیا African Economic Research Consortium (AERC) (Kenya

در سال ۱۹۸۸ میلادی کنسرسیوم آفریقایی تحقیقات اقتصادی (AERC)، به عنوان یک سازمان عمومی غیرانتفاعی در خصوص پژوهش‌های سیاست‌های اقتصادی و آموزش تأسیس شد. مأموریت AERC تقویت ظرفیت محلی برای انجام پژوهش‌های مستقل و دقیق در زمینه مشکلات پیش روی مدیریت اقتصاد در کشورهای جنوب صحرای آفریقا می‌باشد. این مأموریت بر پایه دو مقدمه اصلی می‌باشد: اول، توسعه به احتمال ... ادامه مطلب »

عدالت و الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی

این کتاب اثر دکتر مهدی اسلام پناه و دکتر اصغر هادوی کاشانی است که در سال ۱۳۹۷ توسط منشور سمیر در ۵۳۰ صفحه منتشر شده که در زیر خلاصه‌ای از کتاب آورده شده است: اندکی بیش از نیم قرن می‌گذرد که توسعه به مثابه یک هدف راهبردی در دستور کار اغلب دولت‌ها و حکومت‌ها قرار گرفته است؛ اما به دلیل ... ادامه مطلب »

جلوه‌های معنوی حضور گسترده مردم در کمک به سیل زدگان

برگزاری اولین جلسه اندیشکده معنویت در سال ۱۳۹۸ مصادف با وقوع سیلاب‌های کم سابقه در اقصی نقاط کشور عزیزمان بود که از ابعاد مختلف قابل مطالعه و بررسی می‌باشد. حجت‌الاسلام دکتر آذربایجانی رئیس اندیشکده معنویت ضمن تبریک میلاد فرخنده حضرت بقیه‌الله الاعظم، امام زمان (عج) و دعا برای ظهور آن مصلح و منجی آخرالزمان، به بیان مشکلات ناشی از سیل ... ادامه مطلب »

فقه الکترونیک در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

این تک‌نگاشت نوشته دکتر علی‌اکبر ایزدی‌فرد و دکتر سیدمجتبی حسینی‌نژاد می‌باشد که در سال ۱۳۹۵ و ۱۴۵ صفحه توسط مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت منتشر شده که در زیر خلاصه‌ای از آن آورده شده است: با توجه به اینکه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت بر اساس اصول معرفت‌شناختی و هستی‌شناختی اسلام و در چهارچوب حقوق و اخلاق اسلامی به تحلیل وضعیت ... ادامه مطلب »

اصول راهبردی عدالت و بررسی تدابیر سند الگوی پایه نشست اندیشه ورزی عدالت اقتصادی (بخش اول) اصول راهبردی عدالت اقتصادی و بررسی تدابیر سند الگوی پایه

اشـاره اندیشکده عدالت مرکز الگو در تکمیل مراحل نظریه‌پردازی عدالت اجتماعی و بررسی، ارتقاء و تکمیل مبحث عدالت در اصول راهبردی و تدابیر سند الگوی پایه، «پنجمین نشست هم اندیشی سالیانه صاحب نظران و پژوهشگران عدالت» خود را با موضوع «اصول راهبردی عدالت و بررسی تدابیر سند الگوی پایه» با حضور صاحب نظران و پژوهشگران حوزه عدالت، در قالب چهار ... ادامه مطلب »

نشست تخصصی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با نگاه به بیانیه دوم انقلاب

آیت‌الله علیدوست رئیس اندیشکده فقه و حقوق اسلامی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در نشستی که در استان البرز به میزبانی مرکز مدیریت حوزه علمیه استان البرز با موضوع “سومین نشست تخصصی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با نگاه به بیانیه گام دوم” برگزار شد خاطر نشان کرد: به نظر می‌رسد این نشست که به “مقایسه و مقارنه بین سند الگوی ... ادامه مطلب »