موسسه تحقیقات توسعه ایندیرا گاندی هندوستان (Indira Gandhi Institute of Development Research (IGIDR

موسسه تحقیقات توسعه ایندیرا گاندی (IGIDR)، یک مؤسسه تحقیقاتی پیشرفته برای انجام پژوهش در مورد مسائل توسعه از دیدگاه چند رشته‌ای است که توسط بانک مرکزی هند تأمین مالی می‌شود. این موسسه به عنوان یک انجمن مستقل در تاریخ ۱۴ نوامبر ۱۹۸۶ به ثبت رسید پس از آن، به عنوان یک موسسه دانشگاهی به رسمیت شناخته شد. از آن زمان ... ادامه مطلب »

تعدیل شاخص توسعه انسانی با رویکرد اسلامی ایرانی پیشرفت

89

این تک‌نگاشت نوشته دکتر علیرضا شکیبایی‌فر، صادق خزایی، سمانه خاتمی و سیدمهدی حسینی در سال ۱۳۹۶ و ۸۷ صفحه توسط مرکز اسلامی ایرانی الگوی پیشرفت منتشر شده که در زیر خلاصه‌ای از این تک‌نگاشت آورده شده است: توسعه انسانی و رفاه بشری جایگاه اساسی در مفهوم توسعه اسلامی دارد. در واقع بر اساس تحقیقات اندیشمندان اسلامی، هدف شریعت اسلام ارتقاء ... ادامه مطلب »

استقرار چارچوب حقوقی مدیریت یکپارچه منابع آب در حوضه های آبریز ایران

Dr Maknon

کیومرث کلانتری، دکتر رضا مکنون، دکتر داریوش کریمی مدیریت یکپارچه منابع آب در سطح حوضه آبریز در ایران وجود ندارد. به همین ترتیب، چارچوب حقوقی متناسب با آن تدوین نشده و تدوین آن با پیچیدگی‌های متعددی در نظام مدیریت آب در سطح ملی روبرو است. بر همین اساس، استقرار چنین رویکردی در ایران نادیده انگاشته شده است؛ در حالی که ... ادامه مطلب »

پیشرفت عدالت محور؛ شاخص ها، راهبردها و الزامات

photo_2018-04-03_12-20-04

این کتاب نوشته حجت‌الاسلام و المسلمین علی ذوعلم است که در سال ۱۳۹۴ و ۴۶۴ صفحه توسط انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، چاپ شده است. این کتاب به موضوع راهبردها و استلزام‌های دهه پیشرفت و عدالت در عرصه‌های گوناگون می‌پردازد. نام‌گذاری دهه چهارم انقلاب از سوی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی به عنوان دهه پیشرفت و عدالت و ضرورت مطالعات ... ادامه مطلب »

نگاهی به منطق تدوین مبانی الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت

Dr Shakerin

دکتر حمیدرضا شاکرین، استادیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی جایگاه و نقش مبانی در نظریه‏پردازی و تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، ملاحظات لازم در شیوه جست‌وجو، کشف و تبیین مبانی، گونه‌شناسی، چگونگی طبقه‌بندی و منطق تدوین آن، از جمله مسائلی است که بدون توجه به آنها نمی‌توان انتظار داشت الگو جهت صحیح خود را باز یابد و غفلت از آنها ... ادامه مطلب »

مسئله بازار در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

دکتر محمدجواد شریف‌زاده، عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) مسئله قلمرو بازار یکی از مسائل مهم فلسفه‌ اجتماعی است. هیچ نظام فکری و فلسفه‌ سیاسی، اجتماعی و اقتصادی نمی‌تواند بیان کند که من متولی اداره‌ جامعه هستم ولی جواب روشن و شفافی برای بحث بازار نداشته باشد. همه فلسفه‌های اجتماعی ناچارند برای این سؤال، جواب فراهم کنند و خود ... ادامه مطلب »

نگاشت ها و نگرش هایی در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت «اقتصاد و پیشرفت»

eghtesad

مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در ادامه تلاش‌های علمی، تخصصی و فکری درباره پیشرفت اسلامی ایرانی در نظر دارد با هدف تولید دانش و گسترش و غنابخشی ادبیات موضوعی در حوزه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، مجموعه تک‌نگاشت‌های علمی را به صورت کتاب‌های تخصصی با عنوان «نگاشت‌ها و نگرش‌هایی در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت» منتشر کند. تک‌نگاشت، نوشتاری تخصصی و نیمه ... ادامه مطلب »