مبانی جمهوری اسلامی از دیدگاه شهید بهشتی

شهید بهشتی زیربنای فکری نظام اجتماعی جمهوری اسلامی را انقلاب آفرین و حرکت آفرین اسلام توحید اسلام قسط و عدل اجتماعی. اسلام انسان متعالی و اسلام انسان رهانیده شده از نیهیلیسم می‌داند. وی تبلور این حکومت را در شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی تلقی می‌کند و سه زیربنا را برای این حکومت برمی‌شمارد: ۱- زیربنای اسلامیت و جمهوریت ۲- ... ادامه مطلب »

رئیس اندیشکده سیاست مرکز الگو: در نگاه شهید بهشتی پیشرفت بدون عدالت و آزادی، پیشرفت حقیقی نیست و خروجی آن شکاف و تبعیض است

5

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه نگاه شهید بهشتی به عدالت و توسعه، توحیدی بود، گفت: از نگاه شهید بهشتی که برگرفته از نگاه اسلامی بود آزادی‌ها و حقوق مردم با توسعه و پیشرفت قابل جمع است و پیشرفت بدون عدالت و آزادی، پیشرفت حقیقی نیست و خروجی آن شکاف و تبعیض است. دکتر علیرضا صدرا، استاد دانشگاه ... ادامه مطلب »

«تاملی بر اندیشه پیشرفت: تاریخ ساخت معنای توسعه در غرب»

ax

این کتاب تألیف عبدالرسول دیوسالار است که در سال ۱۳۹۷ و ۲۰۷ صفحه توسط انتشارات روزنه منتشر شده است. تبیین رابطه تاریخی میان مفاهیم پیشرفت (Progress) و توسعه (Development) با هدف بیان روایتی تاریخی از تحول معنای توسعه موضوع اصلی کتاب را تشکیل می‌دهد. دغدغه اصلی نویسنده در این اثر، عمیق کردن فهم ایرانی از توسعه با ارجاع به تاریخ ... ادامه مطلب »

الگوی ایرانی مردم سالاری اسلامی؛ ظرفیت ها و چالش ها با نگاه به بیداری اسلامی

این رساله، نوشته حدیث اقبال به راهنمایی دکتر غلامرضا خواجه سروی در دانشگاه علامه طباطبایی (ره)، سال ۱۳۹۳ در ۳۰۷ صفحه نگاشته شده که در زیر خلاصه‌ای از آن آورده شده است: از آغاز مطالعه‌ی منابع مربوط به نظریه و نظام مردم‌سالاری دینی می‌توان دید که همواره بحثی از امکان و یا امتناع چنین نظامی در عمل وجود داشته است. ... ادامه مطلب »

گزارش تفصیلی چهارمین نشست هم اندیشی سالیانه صاحب نظران و پژوهشگران برتر عدالت

چهارمین نشست هم‌اندیشی سالیانه اندیشکده عدالت، با حضور جمعی از صاحب‌نظران و پژوهشگران برتر عرصه عدالت از سراسر کشور با موضوع «معیارهای عدالت در اسلام؛ گامی به سوی نظریه‌پردازی عدالت» و در قالب ۴ کارگروه تخصصی (معیارهای فرهنگی، سیاسی- مدیریتی، اقتصادی و اجتماعیِ عدالت در اسلام) با ارائه ۱۶مقاله علمی تخصصی مرتبط، در محل مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار ... ادامه مطلب »

الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت یکی از موضوعات همایش کتاب سال حوزه

حجت‌الاسلام ابوالقاسم مقیمی حاجی، با اشاره به برگزاری بیستمین دوره همایش کتاب سال حوزه در سال جاری، شناسایی و تشویق پژوهشگران حوزوی، ارتقای سطح پژوهش حوزه و گسترش معارف اسلامی از طریق آثار مکتوب حوزویان را برخی از اهداف برگزاری همایش کتاب سال حوزه بیان کرد، برگزاری این همایش، گام مهمی جهت آشنایی حوزویان با کمبودها و نیازهای جامعه برای ... ادامه مطلب »

تبیین نگاه متعارف در بهره گیری از مفاهیم، تحلیل ها و روش های اقتصادی در خانواده

خانواده اولین و مهم‌ترین نهاد آموزشی و پرورشی است که نقش بی‌بدیلی در آموزش بسیاری از رفتارها، کنش‌ها، نگرش‌ها، گرایش‌ها و سبک زندگی دارد. نقطه شروع آموزش‌های خانوادگی به دوران قبل از تولد نوزاد مربوط می‌شود. آنگاه که پسر و دختری مبانی معرفتی ازدواج را درک و بر اساس حکم فطرت و عقل در اندیشه تشکیل خانواده و آغاز زندگی ... ادامه مطلب »