فراخوان شرکت در نهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

نهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با موضوع زمینه‌های تحقق و ضمانت‌های اجرا در بهار ۱۳۹۹ برگزار می‌شود. در متن این فراخوان آورده شده است اکنون که الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با بهره‌گیری از پیشنهادهای مراجع رسمی جمهوری اسلامی و نخبگان و صاحب‌نظران جامعه در مراحل نهایی ارتقاء و تکمیل قرار دارد تحقق آن از طریق تحول عمیق و گسترده ... ادامه مطلب »

نحوه مشارکت اندیشمندان و صاحب نظران در تکمیل و ارتقای الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

محققان و دانشمندان گرامی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت از تمامی اندیشمندان، نخبگان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه، جوانان دانشجو و طلبه و شخصیت‌های راهبردی کشور دعوت می‌کند نقدها و پیشنهادهای اصلاحی خود را در موضوع سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت به صورت مکتوب به آدرس رایانامه  bazkhord@olgou.irیا از طریق فرم زیر ارسال فرمایند. اکیداً توصیه می‌شود متن نقد ... ادامه مطلب »

عوامل مهم در وقوع سیلاب‌های اخیر کشور (یادداشت اندیشکده آب، محیط‌زیست، امنیت غذایی و منابع طبیعی)

بارندگی‌های کشور در سال زراعی ۹۸-۱۳۹۷ (از ابتدای مهرماه ۱۳۹۷ تا پایان فروردین‌ماه ۱۳۹۸) به ۸/۲۸۸ میلی‌متر رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته (۹۷-۱۳۹۶) که ۸/۱۱۲ میلی‌متر بود، حدود ۹/۱۵۵ درصد فزونی دارد و در مقایسه با میزان بارندگی بلندمدت (بیست ساله) که ۱۹۷ میلی‌متر بوده است، هم ۶/۴۶ درصد افزایش داشته است. گفته شده است که این ... ادامه مطلب »

دکتر افروز: همه قوانین و برنامه‌ریزی‌ها مربوط باید در جهت آسان کردن تشکیل خانواده و پاسداری از قداست آن باشد

دکتر افروز گفت: چون خانواده واحد بنیادی جامعه اسلامی است، همه قوانین و مقررات و برنامه‌ریزی‌های مربوط باید در جهت آسان کردن تشکیل خانواده، پاسداری از قداست آن و استواری روابط خانوادگی بر پایه حقوق و اخلاق اسلامی باشد. دکتر غلام‌علی افروز، استاد دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی، دانشگاه تهران، در نشست تخصصی زن و خانواده پیشران‌ها و الزامات تحقق ... ادامه مطلب »

تأکید قانون اساسی به امر به معروف و نهی از منکر و ضرورت توجه به آن به عنوان یک پیشران پیشرفت

استاد دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: هم‌اکنون پرسش پیش رو دستیابی به پیشران‌ها و تدابیر اساسی و زمینه‌ساز، تحول‌آفرین و عدالت‌ محور برای حل مسائل مهم کشور و شکوفا کردن قابلیت‌های ماندگار ملی به‌ منظور رسیدن به افق مطلوب در سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است. دکتر محمدسعید جبل‌عاملی استاد دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه علم و ... ادامه مطلب »

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه تهران: ایجاد بستر مناسب برای ارائه نظرات اندیشه‌ورزان از ضرورت‌های دستیابی به سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه تهران با بیان اینکه ایجاد بستر مناسب برای ارائه نظرات اندیشه‌ورزان در محیطی عالمانه و نقادانه از ضرورت‌های دستیابی به سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است، گفت: بدین ترتیب از مسیر بحث و تبادل نظر به اندیشه ارتقاء می‌یابد و به مرور ایده‌های برتر و جامع‌تر سر بر می‌آورد و اجماع عمومی در میان صاحب‌نظران ... ادامه مطلب »

تغییراقلیم، آلودگی محیط‌زیست و تخریب خاک از مهمترین محدودیت‌های توسعه پایدار برای کشورها

دبیر اندیشکده آب، محیط‌زیست، امنیت غذایی و منابع طبیعی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت: تغییر اقلیم، آلودگی محیط‌زیست و تخریب خاک از مهم‌ترین محدودیت‌ها و تنگناهای توسعه پایدار برای کشورهای مختلف است. دکتر محمدحسن روزی‌طلب، دبیر اندیشکده آب، محیط‌زیست، امنیت غذایی و منابع طبیعی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در نشست تخصصی محیط‌زیست و آمایش پیشران‌ها، الزامات و چالش‌های ... ادامه مطلب »