نهمین فراخوان انتخاب رساله ها و پایان نامه‌های برتر در زمینه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با هدف تشویق دانشجویان تحصیلات تکمیلی به پرداختن به موضوع الگوی پیشرفت،هم‌زمان با برگزاری نهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، از رساله‌ها و پایان‌نامه‌های برتر مرتبط با الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت پس از داوری با اهدای جوایز نقدی قدردانی به عمل می‌آورد. بر این اساس از آن دسته از دانش آموختگان مقاطع مختلف کارشناسی ارشد، ... ادامه مطلب »

جایگاه منافع ملی در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

دکتر احمد آذین، دکتر مسعود جعفری‌نژاد، رضا قاسمی امروزه در میان جوامع و دولت‌ها از مقوله پیشرفت، با عنوان مسئله پیشرفت یاد می‌شود. به عبارت دیگر، ضرورت‌های پیشرفت، شرایط تحقق پیشرفت، راه‌های رسیدن به پیشرفت و در نهایت کسب حداکثری منافع ملی از طریق الگوهای پیشرفت را می‌توان جزء اصلی‌ترین مسائل روز کشورها دانست. پیشرفت و عصاره آن یعنی منافع ... ادامه مطلب »

معنویت عاشورایی و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

در آستانه ایام اربعین حضرت ابـاعبدالله الـحسین(ع)، نشست تخصصی اندیشکده معنویت با عنوان «معنویت عاشورایی و الگوی اسلامی ایــرانی پیـشرفــت در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی شهر قم با حضور اعضای اندیشکده معنویت و جمعی از پژوهشگران حوزه معنویت برگزار شد. هدف اصلی نشست؛ بحث و تبادل‌نظر در باره چگونگی استفاده از سرمایه‌ها و ظرفیت بی‌بدیل معنوی و اجتماعی نهضت ... ادامه مطلب »

بررسی سه گزارش اصلی «مرکز الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت» با استفاده از مدل مفهومی سرو اندیشه

دکتر داریوش محجوبی : پژوهشگر دانشگاه تگزاس خلاصه: این نوشته در ابتدا به معرفی «مدل مفهومی تمثیلی سرو اندیشه» برای بررسی سیر تکوین اندیشه بشری می‌پردازد؛ سپس سه گزارش اصلی «مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت» با استفاده از «مدل مفهومی سرو اندیشه» تبیین و مرور خواهند شد. این بررسی تطبیقی از سه گزارش اصلی مرکز راه رفته را نشان می‌دهد ... ادامه مطلب »

صعود چهار پله‌ای ایران در گزارش جهانی شاخص «نوآوری»

سازمان جهانی مالیکت معنوی هر ساله اقدام به انتشار گزارش شاخص نوآوری کشورها می‌کند، بر این اساس ایران در سال ۲۰۱۹ میلادی بالاتر از کشورهای مانند برزیل، عربستان، آفریقای جنوبی و قطر، نسبت به سال قبل ۴ پله صعود کرد. سازمان جهانی مالکیت معنوی «WIPO» با عضویت بیش از ۱۹۰ کشور از جمله ایران هر ساله با تکیه بر برخی ... ادامه مطلب »

اصول راهبردی عدالت و بررسی تدابیر سند الگوی پایه

قسمت دوم گزارش علمی نشست اندیشه‌ورزی کارگروه سیاسی اندیشکده عدالت مسئول نشست: دکتر ابراهیم برزگر دبیر نشست: مجتبی کاظم‌پور پنجمین نشست سالانه‌ی صاحب‌نظران و پژوهشگران عدالت با موضوع «معیارهای عدالت در اسلام، گامی به سوی نظریه‌پردازی عدالت «اصول راهبردی عدالت و بررسی تدابیر سند الگوی پایه»، در محل مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با حضور صاحب‌نظران و اندیشمندان حوزه عدالت ... ادامه مطلب »

آینده‌پژوهی گفتمان انقلاب اسلامی ایران افق ۱۴۲۰

این رساله دکتری نوشته زهرا ایروانی به راهنمایی دکتر ابراهیم حاجیانی بوده که در سال ۱۳۹۶، در پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی و ۳۱۷ صفحه نگاشته شده که در زیر خلاصه‌ای از آن آورده شده است: گفتمان‌ها به مثابه چارچوب فکری هر سیستمی در مسیر به سمت آینده مرجح آن سیستم نقش به سزایی دارند .از این روی تداوم ... ادامه مطلب »