موسسه سیاست توسعه و امنیت سوئد (Institute for Security and Development Policy (ISDP

موسسه سیاست توسعه و امنیت (ISDP)، موسسه سیاسی و پژوهشی غیرانتفاعی و غیر حزبی در استکهلم می‌باشد. موسسه ISDP به گسترش درک امور بین‌المللی، با تمرکز بر ارتباط متقابل بین امنیت، جنگ، و توسعه اختصاص یافته است. موسسه به شدت به تنوع قومی، برابری جنسیتی و آزادی مذهبی و سیاسی معتقد است و در تمام جنبه‌های کار خود قاطعانه بر ... ادامه مطلب »

نگاشت ها و نگرش هایی در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت «خانواده و پیشرفت»

khanavadeh

مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در ادامه تلاش‌های علمی، تخصصی و فکری درباره پیشرفت اسلامی ایرانی در نظر دارد با هدف تولید دانش و گسترش و غنابخشی ادبیات موضوعی در حوزه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، مجموعه تک‌نگاشت‌های علمی را به صورت کتاب‌های تخصصی با عنوان «نگاشت‌ها و نگرش‌هایی در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت» منتشر کند. تک‌نگاشت، نوشتاری تخصصی و نیمه ... ادامه مطلب »

امنیت اقتصادی نقد الگوی نئولیبرالی توسعه در پرتو الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

82

این تک‌نگاشت نوشته دکتر سعید حاجی ناصری و احمدکرد در سال ۱۳۹۶ و ۱۳۷ صفحه توسط مرکز اسلامی ایرانی الگوی پیشرفت منتشر شده که در زیر خلاصه‌ای از این تک‌نگاشت آورده شده است: بخش امنیت اقتصادی هر کشور تأمین کننده حقوق شهروندان آن کشور است. اگر حقوق شهروندی را مشتمل بر حقوق مدنی، حقوق سیاسی و حقوق اقتصادی اجتماعی بدانیم، ... ادامه مطلب »

گزارش تفصیلی چهارمین نشست هم اندیشی سالیانه صاحبنظران و پژوهشگران برتر عدالت

0IMG_4282

اشاره  چهارمین نشست هم‌اندیشی سالیانه اندیشکده عدالت، با حضور ۸۰ تن از صاحب‌نظران و پژوهشگران برتر عرصه عدالت از سراسر کشور در روز پنج‌شنبه ۰۳/۱۲/۱۳۹۶ با موضوع «معیارهای عدالت در اسلام؛ گامی به سوی نظریه‌پردازی عدالت» و در قالب ۴ کارگروه تخصصی (معیارهای فرهنگی، سیاسی- مدیریتی، اقتصادی و اجتماعیِ عدالت در اسلام) با ارائه ۱۶مقاله علمی تخصصی مرتبط، در محل ... ادامه مطلب »

آینده پژوهی انقلاب اسلامی ایران

این رساله، نوشته نجف شیخ‌سرایی به راهنمایی دکتر سعید حاجی ناصری در دانشگاه تهران، سال ۱۳۹۶ و ۲۷۹ صفحه نگاشته شده که در زیر خلاصه‌ای از آن آورده شده است: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مشخص شد که بین نیروهایی که علیه رژیم پهلوی جبهه متحدی تشکل داده بودند، بر سر جامعه و نظام سیاسی مطلوب آینده توافقی وجود ندارد. ... ادامه مطلب »

انتشار مجله علمی پژوهشی «پیشرفت»

مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با ‌هدف‌ تعمیق و توسعه تفکر، تحقیق و نظریه‌پردازی و بهره‌گیری از دیدگاه و نظرهای متخصصان حوزه و دانشگاه در زمینه‌های مرتبط با الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و گسترش فضای گفتمانی، قصد دارد فصلنامه علمی پژوهشی “پیشرفت” را در سال ۱۳۹۷ منتشر کند. لازم به ذکر است که این فصلنامه در حال طی کردن مراحل ... ادامه مطلب »

تمدن اسلامی و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

Dr Homayon

دکتر سید محمدهادی همایون دانشیار دانشگاه امام صادق (ع) تاریخ ما تقریباً با یک نگاه اثبات‌گرایانه جزءنگر و تحلیل از کلام ما عقب افتاده است. به عنوان تاریخ‌نگار مسلمان قاعدتاً باید نسبت خود را با اعتقادات اسلامی روشن کنیم و زمانی که می‌گوییم علم کلام وارد تاریخ می‌شود برای ما چه مفهومی خواهد داشت. آیا مثلاً صرفاً سندپژوهی و یا ... ادامه مطلب »