برگزاری هشتمین کنفرانس سالانه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با مشارکت دانشگاه تهران

مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در نظر دارد هشتمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را با عنوان «الگوی پیشرفت: پیشران‌ها، چالش‌ها و الزامات تحقق» با مشارکت دانشگاه تهران در تاریخ ۲۲ و۲۳ خردادماه ۱۳۹۸ برگزار کند. به گزارش دبیرخانه هشتمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، در جلسه کمیته اجرایی این کنفرانس که با حضور اعضای کمیته اجرایی و نمایندگان دانشگاه ... ادامه مطلب »

نگاهی تاریخی به پیشرفت در حوزه های مختلف در ایران

دکتر منصور صفت‌گل / استاد دانشگاه تهران مطالعه تاریخ نشان می‌دهد که جامعه ایران پیشرو و تولیدکننده بوده است. از قضا در دوره جدید است که با کشف نفت از خصلت تولیدگری جامعه ایرانی کاسته و ایرانی دچار یک تنبلی تاریخی و خواب زمستانی شده است. به ‌رغم این همه هیاهو، ثروت تولید شده از طریق نفت هم رفتار حاکمان ... ادامه مطلب »

مراتب آزادی در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

این تک نگاشت نوشته دکتر سید حسین ابطحی، دکتر محمد نصر اصفهانی و راحله منتظر بوده که در سال ۱۳۹۴ و ۱۳۶ صفحه توسط انتشارات مرکز الگو، چاپ شده است که در زیر خلاصه‌ای از آن آورده می‌شود: آزادی مفهومی گسترده به وسعت تمامی ادیان و فرهنگ‌ها دارد. آزادی مفهومی جهانی است و هر ملت، فرهنگ و آیینی نه تنها ... ادامه مطلب »

نگاهی به سیاست خارجی اندونزی

مقدمه اندونزی کشوری با ۲۶۳ میلیون نفر، بزرگ‌ترین مجمع‌الجزایر جهان در منطقه استراتژیک تنگه مالاکا به طول ۴۸۰۰ و عرض ۲۰۰۰ کیلومتر، روزانه شاهد عبور بخش قابل توجهی از انرژی و کالاهای مصرفی جهان می‌باشد. اندونزی در انتقال انرژی دنیا از خلیج‌فارس به آسیای شرقی و از جمله به داخل کشورش برای مصرف خود، به عنوان ورود به آسه‌آن مطرح ... ادامه مطلب »

مروری بر اسناد راهبردی توسعه در کشورهای منتخب؛ چین ۲۰۳۰: ساخت جامعه ای مدرن، هماهنگ و خلاق (بخش دوم)

مقدمه امروزه اندیشۀ توسعه و توسعه جویی به یک آرمان جهانی تبدیل شده و در عرصۀ بین‌المللی شاید کشوری را نتوان یافت که برای ارتقای شاخص‌های توسعه تلاشی نکند یا برنامه‌ای نداشته باشد. آگاهی از این تلاش‌ها و برنامه‌ها به منظور فهم اهداف، استراتژی‌ها و تاکتیک‌های دیگر جوامع، بخش ضروری و لاینفک تدوین هوشمندانۀ الگوی پیشرفت کشور است. آنچه در ... ادامه مطلب »

مدل های پیشرفته رشد اقتصادی

این کتاب نوشته دکتر کاظم یاوری بوده که توسط انتشارات سمت در ۲۸۴ صفحه و سال ۱۳۹۷ منتشر شده است. در این کتاب با بهره‌گیری از ریاضیات بهینه‌سازی پویا گزیده‌ای از مدل‌های برون‌زا و درون‌زای رشد اقتصادی تبیین، تفسیر و تحلیل شده است. مهم‌ترین عامل رشد اقتصادی بلند‌مدت در مدل‌های رشد برون‌زا نظیر سولر، رمزی و نئوکلاسیک، رشد برون‌زای فناوری ... ادامه مطلب »

دکتر محمدرحیم عیوضی: روند، رویداد و تصویرسازی، کلیدواژه های مهم در آینده پژوهی

روند (trend) ترندها یک پوشش زمانی برای پدیده‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی به وجود می‌آورد. یعنی در واقع ما روند را در عنصر زمان و پدیده‌هایی که با زمان در ارتباط هستند، مورد توجه قرار می‌دهیم. قسمتی از روندها به گذشته، قسمتی از آنها به حال و قسمتی به آینده برمی‌گردد. بین روندها و تحولات ارتباط دقیق و عمیقی ... ادامه مطلب »