ارزیابی رشد کیفی و کمی تولید علمی کشور در سال ۲۰۱۶

به دنبال به‌روزرسانی اطلاعات پایگاه استنادی وب آو ساینس (آی.اس٫آی) در سال ۲۰۱۶ میلادی جمهوری اسلامی ایران از لحاظ تولید برتر رتبه ۲۰ دنیا را کسب کرد. از این حیث در سال ۲۰۱۱ میلادی ایران رتبه ۳۹ دنیا را در اختیار داشت (شکل ۱). تولید علم برتر شامل مقاله‌های پر استناد و داغ می‌شود. این مقاله‌ها در دسته مقاله‌های یک ... ادامه مطلب »

کاهش منابع آب تهدیدی اکوسیستمی است

کاهش منابع آب تهدیدی اکوسیستمی است (قسمت دوم) دکتر غلامرضا زارع (دانش‌آموخته دکترای جغرافیای طبیعی از دانشگاه تربیت مدرس) اشاره: آب و مسائل مربوط به آن، از جمله موضوع‌هایی است که در دو دهه اخیر در کانون توجه مسئولان، مردم و رسانه‌های گروهی قرار گرفته است. با توجه به اهمیت این موضوع، مسئله آب و بحران‌های آن یکی از مسائل ... ادامه مطلب »

مؤسسه اصلاحات و توسعه چین

(China Institute for Reform and Development (CIRD مؤسسه اصلاحات و توسعه چین (CIRD)، در تاریخ اول نوامبر ۱۹۹۱ میلادی تأسیس شد. این مؤسسه در زمینه پژوهش‌های عمومی با تمرکز بر اصلاحات و توسعه سیاست است. مؤسسه CIRD به عنوان اندیشکده چینی غیردولتی، برای دو سال متوالی ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ میلادی جزء ۱۰ اندیشکده تأثیرگذار چین قرار گرفت. تحقیقات درباره اصلاحات ... ادامه مطلب »

دلالت های اقتصاد نهادگرای جدید برای تجویز دولت مطلوب در الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت

دکتر محمدرضا حیدری (عضو هیأت علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان) وحید مقدم، ایمان باستانی‌فر، احمد مهرشاد اقتصاد نهادگرا بر نقش محوری نهادها در توسعه تأکید دارد. اقتصاد نهادگرای جدید تلاشی برای ترکیب نظریۀ نهادها در اقتصاد است. این نوشتار با استفاده از الگوی چهارسطحی ویلیامسون نقش نفت در اقتصاد ایران را در رانت‌آلودگی و بزرگ شدن دولت و در نتیجه ... ادامه مطلب »

انتشار کتاب «نظام موضوعات و مسائل عدالت»

اندیشکده عدالت مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در راستای تحقق یکی از برنامه‌های ابلاغی مرکز در سال ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ تهیة کتاب «نظام موضوعات و مسائل عدالت» را با مشارکت علمی و مالی مرکز رشد دانشگاه امام صادق (علیه‌السلام) منتشر کرد. بی‌تردید یکی از مقدمات و مقومات ورود به تبیین، تعمیق جایگاه عدالت در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، طراحی نظام ... ادامه مطلب »

انتشار دو جلد جدید از سلسله کتب نشست های اندیشه ورزی مرکز الگو

مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در راستای اهداف و سیاست‌های خود مبنی بر گفتمان‌سازی و نظریه‌پردازی در زمینه پیشرفت اقدام به برگزاری سلسله نشست‌های اندیشه‎ورزی کرده است. این نشست‌ها در فضایی نخبگانی و عالمانه و در بستری نقادانه با ارائه و مشارکت اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی برگزار می‌شود و هدف از برگزاری این نشست‌ها ضمن غنابخشی ادبیات پیشرفت، رسیدن به ... ادامه مطلب »

الگوی پیشرفت اقتصادی از منظر قرآن کریم

این رساله در مقطع دکترا از سوی آقای سیدمفید حسینی کوهساری به راهنمایی دکتر سیدمحمدکاظم رجایی و مشاوره دکتر مهدی رستم‌نژاد در ۴۸۰ صفحه، در سال ۱۳۹۲ از جامعة المصطفی العالمیة تدوین و دفاع شده است. در زیر خلاصه تحقیق ایشان آورده شده است: در نگاهی کلان الگوی پیشرفت اقتصادی از منظر قرآن کریم همانند هر الگوی پیشرفت دیگری به ... ادامه مطلب »