شرایط اقتصاد سیاسی ایران و تأثیر آن بر الزامات طراحی الگوی توسعه پایدار اقتصادی

دکتر عباس مصلی‌نژاد (استاد دانشگاه تهران) محمدمهدی احمدی معین اقتصاد سیاسی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی دستخوش تحول شده است، اما به دلیل عدم ایجاد تغییرات ساختاری و کارکردی به تناسب این تحول، کشور نتوانسته شاهد تحقق توسعه پایدار اقتصادی باشد. تاکنون به دلیل عدم سیاست‌گذاری متناسب با شرایط خاص حاکم بر اقتصاد سیاسی جمهوری اسلامی ایران، توسعه پایدار ... ادامه مطلب »

نقش تحزب در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

دکتر حسن مجیدی (دانشیار دانشگاه امام صادق (ع)) نسبت الگوی اسلامی ـ ایرانی با تحزب چه خواهد بود؟ ما باید چه رویکردی به تحزب داشته باشیم و مبانی نظری و مؤلفه‌ها، اصول و الزامات و بایسته‌های تحقق آن الگوی تحزب چیست؟ اما قبل از آن باید مشخص شود که اکنون چه جایگاهی داریم و از حیث جایگاه احزاب و تحزب ... ادامه مطلب »

مبانی پایداری زیست محیطی زنجیره تأمین با رویکرد الگوی اسلامی پیشرفت

سید علیرضا رادمنش /  دکتر لعیا الفت (دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی) مدیریت زنجیره تأمین پایدار یکی از موضوعات مورد بحث در فضای دانشگاه و صنعت در سال‌های اخیر است. در طول دو دهه اخیر بسیاری از سازمان‌ها قدم‌های مفیدی در جهت ادغام پایداری و الزامات آن با تصمیمات کوتاه و بلندمدت خود برداشته‌اند. دلایل اصلی تمرکز فزاینده شرکت‌های تولیدی به ... ادامه مطلب »

مروری بر چالش های نظام ملی نوآوری ایران و ارائه سیاست ها و راهکارهایی برای بهبود آن

دکتر بهزاد سلطانی (عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان)، مرضیه شاوردی و همکاران رویکرد نظام ملی نوآوری، که نهادها و کارکردهای مختلف دخیل در توسعه علمی و فناورانه کشورها را دربر دارد، یکی از رویکردهای مناسب برای تحلیل وضعیت علم، فناوری و نوآوری و ارائه سیاست‌ها و راهکارهای همه جانبه برای تقویت نوآوری در کشور است. بررسی وضعیت ایران در شاخص‌های ... ادامه مطلب »

گزارش های علمی واکاوی تجارب توسعه کشورها تدوین و منتشر شد چین، ترکیه، مالزی، برزیل، کره جنوبی، اندونزی، هند، آفریقای جنوبی، سنگاپور، آمریکا، فرانسه، آلمان، ژاپن، سوئد

برای تهیه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، لازم است گام‌های اساسی برداشته شود. یکی از این گام‌ها، استفاده از تجارب مفید جهانی است. در این راستا بررسی تجربیات جهانی و دستیابی به قانونمندی‌های توفیقات سایر کشورها، در معاونت هماهنگی و نظارت فرآیندی مرکز مطرح و مقرر شد برخی از کشورها اعم از توسعه یافته و در حال توسعه که تجربیات موفق‌تری ... ادامه مطلب »

طراحی مدل جامع عدالت سازمانی در چارچوب الگوی پیشرفت اسلامی- ایرانی

این رساله توسط آقای محمود جعفرپور به راهنمایی دکتر سیدعلی اکبر افجه در دانشگاه علامه طباطبایی، سال ۱۳۹۳ و در ۷۰۳ صفحه نگارشته شده است. در زیر خلاصه ای از این رساله آورده شده است: الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت به‌عنوان یک سند بالادستی، جهت دهنده تمام برنامه‌ها، سیاست‌ها و فعالیت‌های کشور در تمام حوزه‌ها می‌باشد. این الگو، الزامات و مولفه‌های ... ادامه مطلب »

گزارش وضعیت نوآوری ایران در جهان (قسمت دوم)

مقدمه در چند سال اخیر دانشگاه کرنل، مؤسسه اینسید و مؤسسه واپیو به طور سالیانه حدود ۱۳۰ الی ۱۴۰ کشور دنیا را از نظر شاخص‌های نوآوری رتبه‌بندی می‌کنند. منبع گردآوری داده‌ها و اطلاعات عموماً بانک جهانی، مجمع جهانی اقتصاد، ویکی‌پدیا، گزارش‌های یونسکو و گزارش اقتصاد خلاق کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد است که طی آن ۸۱ مؤلفه در ... ادامه مطلب »