اقتصاد سیاسی توسعه در ایران امروز

این کتاب نوشته دکتر فرشاد مؤمنی استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی (ره) بوده که در سال ۱۳۹۴ و ۳۸۴ صفحه منتشر شده است. در مقدمه کتاب آمده است: سؤال مقدر پس از پذیرش اصل خطیر بودن شرایط کنونی کشور آن است که برای برون‌رفت از آن چه باید کرد؟ به نظر می‌رسد راه‌حل پیشنهادی توماس کوهن در کتاب «ساختار انقلاب‌های ... ادامه مطلب »

مبانی و مؤلفه‌های سیاسی الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی

این رساله دکتری نوشته مجتبی نوروزی به راهنمایی دکتر حشمت‌الله فلاحت‌پیشه بوده که در سال ۱۳۹۶، در دانشگاه علامه طباطبایی (ره) و ۲۷۸ صفحه نگاشته شده که در زیر خلاصه‌ای از آن آورده شده است: پیشرفت سیاسی مبتنی بر آموزه‌های اسلامی که زیرساخت الگوی خودی است با توسعه مبتنی بر اهداف لذّت‌مدار و اباحه‌گرایانه غرب که بر مبانی اومانیستی و ... ادامه مطلب »

الگوی پایه محیط‌زیست اسلامی ایرانیِ پیشرفت

دکتر منصور شاه ولی استاد دانشگاه شیراز با تشدید بحران‌های زیست‌محیطی، یاری‌گرفتن از دین برای رفع آنها در اواخر قرن گذشته، در کانون توجه جهانی قرارداشت. در ایران نیز مراکز علمی مانند مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، درصدد تدوین الگوی پایه محیط‌زیست برآمد. بررسی سه دهۀ گذشته نشان داد رویکرد دینی باید وظیفه‌گرا باشد زیرا بدون فرامین الهی نمی‌توان درک ... ادامه مطلب »

نقش زن و خانواده در همایش غدیر

محمدحسین ساجدی‌نیا سرپرست دبیرخانه اندیشکده معنویت و خانواده غدیر نه یک حادثه؛ بلکه نقشه راه و مسیری است که خالق یکتا به روی انسان گشوده است تا مقصد را گم نکند. غدیر نقطه پرگار دایره اسلام و قلب تپنده امت اسلامی و مرکز ثقل حج توحیدی به منظور تبیین حقیقی نقشه راه و رونمایی از آیه اِهدِنَا الصراطَ المُستَقیم است. ... ادامه مطلب »

اصول راهبردی عدالت و بررسی تدابیر سند الگوی پایه

گزارش علمی نشست اندیشه‌ورزی کارگروه سیاسی اندیشکده عدالت مسئول نشست: دکتر ابراهیم برزگر دبیر نشست: مجتبی کاظم‌پور قسمت اول پنجمین نشست سالانه‌ی صاحب‌نظران و پژوهشگران عدالت با موضوع «معیارهای عدالت در اسلام، گامی به سوی نظریه‌پردازی عدالت «اصول راهبردی عدالت و بررسی تدابیر سند الگوی پایه»، در محل مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با حضور صاحب‌نظران و اندیشمندان حوزه عدالت ... ادامه مطلب »

دیدار رئیس مرکز اطلاع‌رسانی سازمان ملل متحد با رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی سازمان ملل در تهران با رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در محل مرکز الگو دیدار کرد. دکتر واعظ‌زاده، رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در دیدار با دکتر ماریا دوتسنکو و هیئت همراه ضمن اشاره به دیدگاه‌های اساسی پیشرفت در کشورمان تاکید کرد که پیشرفت مورد نظر جمهوری اسلامی تنها در ابعاد و شاخص‌های مادی که ... ادامه مطلب »

انتشار مجموعه کتب مطالعات پشتیبان الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

مجموعه کتب مطالعات پشتیبان الگو اسلامی ایرانی پیشرفت با همکاری اندیشکده‌ها و صاحب‌نظران دانشگاهی و حوزوی منتشر شد به منظور طراحی و تدوین سند الگو، ساختاری متشکل از شبکه‌های اشخاص حقیقی و حقوقی شامل شبکه اندیشکده‌ها، شبکه صاحب‌نظران و شبکه علاقه‌مندان تشکیل شده است. در این میان، اندیشکده‌ها و کارگروه‌های تخصصی متشکل از صاحب‌نظران نقش مهمی بر عهده داشته‌اند. مأموریت ... ادامه مطلب »